تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اکسید گرافن می تواند برای ساخت نانوروبات جراح استفاده شود

  محققان استرالیایی موفق به دستاوردهایی در حوزه اکسیدگرافن شدند که می‌تواند مسیر ساخت نانوروبات های جراح را هموار کند. آنها حافظه شکلی را با قابلیت تغییر 15 درصد ساختاری در اکسید گرافن کشف کردند. این یافته نقش مهمی در توسعه فناوری نانوروبات دارد.

  نانوروبات ها دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند که می توانند وارد جریان خون شده و در بدن به حرکت در آیند. محققان دانشگاه موناش موفق به ساخت نانوروباتی شدند که می تواند رویای ساخت نانوروبات های جراح را یک گام به جلو ببرد.
  ژی لیو از محققان این پروژه روی استفاده از اکسید گرافن متمرکز است، ماده‌ای که یک لایه اتمی ضخامت داشته و از حافظه شکلی برخوردار است.
  طی سال های گذشته، علاقه زیادی نسبت به گرافن از سوی جامعه علمی ایجاد شده است که دلیل این امر ویژگی های جالب توجه گرافن است که این ماده را به عنوان گزینه مناسب برای استفاده در پزشکی، انرژی و نانوربات تبدیل کرده است
  تا کنون حافظ شکلی تنها در مواد بزرگتر از 10 نانومتر دیده شده است این در حالی است که اکسید گرافن تنها یک نانومتر ضخامت دارد. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که اکسید گرافن برخلاف دیگر مواد با قابلیت حافظه شکلی، می‌تواند در صورت اعمال میدان الکتریکی تغییر شکل دهد و دوباره به حالت اولیه خود بازگردد.
  ژنیو چانگ نویسنده اول مقاله این پروژه می گوید که اثر حافظه شکلی از سوئیچ اتمی نشات می گیرد که موجب می شود پاسخ سریع به عامل بیرونی داده شود. اکسید گرافن می تواند با سرعت بالایی به عامل بیرونی پاسخ داده و تغییر شکل دهد. در کنار این، اکسید گرافن مزایای دیگری نیز دارد که می‌توان از آن برای ساخت نانوروبات استفاده کرد. این ماده بسیار سبک بوده و از پایداری قابل توجهی برخوردار است. همچنین میزان تغییر شکل گرافن بسیار زیادتر از دیگر مواد است به طوری که این ماده 15 درصد تغییر شکل می‌دهد در حالی که دیگر مواد 4 درصد تغییر شکل می‌دهند. محققان این پروژه می‌گویند با این ویژگی‌ها می توان از اکسید گرافن برای ساخت نانوروبات استفاده کرد به طوری که روزی بتوان این ماده را به درون سلول فرستاد تا عمل جراحی سلولی انجام دهد. لیو می گوید من از نتایج این پروژه شگفت زده شدم به طوری که این نتایج با انتظارات من فاصله زیادی دارد.
  نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

  منبع خبر


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 6 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160036
 • بازدید امروز :361961
 • بازدید داخلی :43345
 • کاربران حاضر :259
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :637

تگ های برتر